Adwokat – czym się zajmuje
Pozostałe

Adwokat – czym się zajmuje

Praca adwokata jest niezwykle interesująca. To z tego powodu w telewizji nie brakuje seriali i filmów prawniczych opowiadających o losach prawników pracujących w wielkich kancelariach. Osoby oglądające takie seriale mogą jednak posiadać mylne wyobrażenie o pracy adwokata. Tak naprawdę adwokaci nie zajmują się przez całą swoją działalność zawodową jedynie sprawami wielkich firm. O wiele częściej są to przyziemne sprawy, które co prawda są bardzo zajmujące, jednak nie dobrze sprzedałyby się na szklanym ekranie. Praca adwokata to przede wszystkim pomoc ludziom z problemami opartymi o prawo. To wyjaśnianie wielu zawiłych kwestii, a często także dokonywanie czynności, których osoba bez wykształcenia prawniczego nie byłaby w stanie dokonać.

Porady prawne

W dużej mierze praca adwokata polega na udzielaniu porad prawnych. Klienci przychodzą do kancelarii, po czym opisują swój problem. Rolą adwokata jest odnalezienie odpowiednich regulacji prawnych i wyjaśnienie klientowi jego sytuacji i wskazanie możliwych rozwiązań. Adwokat jednak musi przełożyć tutaj zawiłości języka prawniczego na prosty, ludzki język, co bardzo często jest niezmiernie trudne. Opłaty za takie porady są stosunkowo niewielkie. O ile adwokat dobrze orientuje się w danej gałęzi prawa, opisanie całego problemu może przebiec również bardzo szybko.

Reprezentacja klienta

Adwokaci także reprezentują swoich klientów. Adwokat spraw karnych w Warszawie często będzie występował przed sądami w charakterze obrońcy. Jego rolą będzie wtedy obrona oskarżonego (oraz oczywiście podejrzanego w postępowaniu przygotowawczym). Na takim adwokacie ciąży duża odpowiedzialność, bowiem konsekwencje błędu mogą być dla klienta bardzo wysokie. Adwokat także sprawdzi się doskonale w charakterze pełnomocnika pokrzywdzonego, który chce występować jako oskarżyciel posiłkowy (obok prokuratora jako oskarżyciela publicznego) lub jako oskarżyciel subsydiarny (gdy prokurator odmówi udziału w sprawie).

Inną rolę będzie miał adwokat rozwodowy w Warszawie. Styl życia tego miasta często sprawia, że ludzie zatracają kontakty między sobą. Prowadzi to do rozpadu małżeństwa. Adwokat rozwodowy musi w tej sytuacji nie tylko dobrze reprezentować klienta przed sądem, ale także w relacjach z drugą stroną. W przypadku spraw rozwodowych dużo ustaleń następuje pomiędzy stronami. Adwokat taki musi więc mieć bardzo duże umiejętności także w tej materii.

Adwokat dla biznesu

Klienci biznesowi także mogą skorzystać na usługach adwokatów. Adwokat znający się na prawie gospodarczym to bardzo duży sprzymierzeniec przedsiębiorcy. Przeprowadzi go przez tajniki prawa gospodarczego publicznego (a więc wszystkich regulacji odnoszących się do stosunków przedsiębiorcy z państwem) a także przez prawo prywatne (a więc odnoszącego się do relacji z kontrahentami i klientami). Jeżeli kogoś interesuje taki adwokat Warszawa jest najlepszym miejscem, w którym można go znaleźć. To ośrodek życia gospodarczego w Polsce, dlatego wielu mecenasów, którzy znają się na prawie gospodarczym właśnie tam ma swoje kancelarie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwadzieścia + 19 =